Nezle Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Nezle

Nezle, özellikle soğuk havalarda sıkça görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında soğuk algınlığı olarak da bilinen nezle, akut koriza, nazofarenjit ve rinofarenjit gibi isimlerle de anılır. Üst solunum yolunda ortaya çıkarak ilerleyen ve bulaşıcı bir hastalık olan nezle, vücudumuzda en fazla burunda etkili olur. Hastalarda burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi belirtiler görülür. Bu semptomlar genellikle on gün içinde geriler, ancak nadiren üç haftaya kadar sürebilir. Nezleye neden olan virüslerin sayısı oldukça fazladır; en yaygın olanları ise rinovirüslerdir.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle belirtileri arasında en yaygın olanları burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve burun tıkanıklığıdır. Buna ek olarak kas ağrısı, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik de görülebilir. Hastaların yaklaşık %40'ında boğaz ağrısı semptomu ortaya çıkar. Hastaların yarısında öksürük ve kas ağrısı şikayetleri olur. Yetişkin hastalarda ateş pek etkili olmasa da, bebeklerde ve çocuklarda görülebilir. Nezlede görülen öksürük, gripteki öksürükten daha hafiftir. Eğer yetişkinlerde öksürükle birlikte ateş de görülürse, bunların grip belirtisi olma olasılığı yüksektir. Nezleye neden olan bazı virüsler herhangi bir belirtiye yol açmaz. Öksürükle birlikte mukus oluştuysa rengi sarıyla yeşile dönebilir.

Nezle Nasıl Seyreder?

Nezle, kendini halsizlik, hapşırma, üşüme ve baş ağrısı gibi semptomlarla gösterir. Bu belirtilerin ardından burun akıntısı ve öksürük ortaya çıkar. Enfeksiyonun başlamasından itibaren 2-3 gün içinde semptomların en ağır halleri görülmeye başlar. Bu belirtiler genellikle 7-10 gün içinde etkisini kaybeder. Bazı hastalarda bağışıklık sisteminin tepkisine göre semptomlar 3 haftaya kadar sürebilir. Çocuklarda nezle nedeniyle ortaya çıkan öksürük genellikle 10 gün sürer; bazı durumlarda ise 25 günden fazla sürebilir.

Nezlenin Sebepleri Nelerdir?

Virüsler Nedeniyle:

Nezle, üst solunum yolunda başlayan ve yayılımı kolay olan bir enfeksiyondur. Rinovirüsler nezlenin en yaygın sebepleri arasındadır. RNA içeren ve picornaviridae ailesinden olan bu virüslerin yaklaşık 99 türü vardır. Bunların dışında korona virüs, parainfluenza virüsler, sinsityal virüs, metapnömo virüs ve enterovirüsler de nezleye sebep olabilir. Enfeksiyona genellikle birden fazla virüs neden olabilir.

Bulaşma Nedeniyle:

Nezle bulaşıcı bir hastalıktır. Havadan virüslü damlacıkların solunması yoluyla veya virüs bulaşmış nesneler ve enfekte burun mukusuyla temas edilmesi halinde hızla yayılır. Virüslerin canlı kalma süresi uzundur. Bu nedenle ellerle, gözlerle ve burun yoluyla kolayca başkalarına bulaşıp hastalığın yayılmasına neden olabilirler. Hasta kişilerle aynı ortamda bulunan kişiler daha fazla risk altındadır. Bu nedenle okul, kreş gibi kalabalık ortamlarda, hijyenin yetersiz olduğu yerlerde nezle hızla yayılır. Semptomların görülmeye başlandığı ilk 3 gün hastalığın bulaşıcılığı daha yüksektir; bu etki giderek azalır.

Hava Koşulları:

Nezle, kişinin uzun süre soğuk kış koşullarına maruz kalmasıyla daha fazla görülür. Kişinin vücut ısısının düşük olması nezle olma olasılığını artırır. Buna neden olan virüslerden bazıları mevsimsel olarak etkili olabilir. Kuru havada damlacıklar yoluyla virüslerin daha kolay yayılması, uzakları etkilemesi, havada kalma süresinin uzaması ve nem oranının düşük olması gibi etkenler nezlenin görülme riskini artırır.

Nezle Teşhisi ve Korunma Yolları

Nezlenin etkisi en fazla burunda olur. Burun iltihaplanması şeklinde etkili olur ve bazen boğaz iltihabına neden olur. Genellikle hastaların çoğu kendi kendine nezle teşhisini koyar. Ancak nezlenin semptomlarına bakarak buna neden olan virüs türünü tespit etmek mümkün değildir. Nezleden korunmak için yapılabilecek en etkili uygulama virüslerin yayılmasının engellenmesidir. Bu yüzden hastalığın oluşmasına engel olmak için eller sıkça yıkanmalı ve maske kullanılmalıdır. Hasta olan kişilerin izole edilmesi ise oldukça zordur. Çok sayıda virüsün nezleye neden olması ve virüslerin hızla yayılması nedeniyle, nezlenin önlenmesinde aşılama etkili olmaz. C vitamini kullanımı da nezlenin şiddetinin azaltılmasında ve nezlenin oluşmasında pek etkili değildir. Ancak nezlenin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nezleye İyi Gelen İlaçlar?

Nezleye İyi Gelen İlaçlar?

Göz Nezlesi Nasıl Olur?

Göz Nezlesi Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

6 Aylık Bebek Nezle Olursa

6 Aylık Bebek Nezle Olursa

Alerjik Nezle Belirtileri

Alerjik Nezle Belirtileri

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerjik Nezle Tedavisi

Alerjik Nezle Tedavisi

Güncel

Saman Nezlesi Nedir?

Saman Nezlesi Nedir?

Bebeklerde Nezleye Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

5 Aylık Bebek Nezle Olursa

5 Aylık Bebek Nezle Olursa

Saman Nezlesi Bitkisel Tedavi

Saman Nezlesi Bitkisel Tedavi

Nezle Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Nezle Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi