Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?
19 Haziran 2024

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Havaların soğuması ile kış hastalıkları dediğimiz üst solunum enfeksiyonları, nezle ve grip hastalıkları baş göstermeye başladı. Nezle, bunların içinde en dikkat çekici hastalıktır. Hastalığın seyri boyunca burun akıntısı ve göz yaşarması görülür, hapşırık hiç eksik olmaz. Nezleye bağlı burun akıntısının geçmesi için yapılan oldukça fazla uygulama vardır.

Nezle Nedir ve Nasıl Oluşur?

Nezleye yol açan 200'den fazla virüse rastlanmıştır. Bunlar içinde parainfluenza ve rinovirüsler sürekli üst solunum bölgesinde bulunurlar. Vücut direncinin düşmesi ile harekete geçerler ve nezle oluştururlar. Akıntı, sinüsler ve diğer salgı bezlerinin dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Bezelerin dengeleri iltihabi durumlar veya alerjik durumlar da ortaya çıkar ve burun akıntısı başlar. Bu duruma nezle denir.

Nezle Burun Akıntısını Geçirmek

Nezleyi oluşturan nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Nezle burun akıntısının atlatılması için bitkisel tedavi uygulanması en doğru seçimdir. Hastanın şikâyetine göre yatak istirahati, ılık tuzlu su, ağız gargaraları, soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler ve akıntı kesiciler ile de akıntıyı durdurmak mümkündür. Fakat hastalığa yakalanmamak için bol miktarda C vitamini almak, vücut direncini yüksek tutmak, hijyen kurallarına riayet etmek gerekir. Diğer uygulamalar aşağıda sıralanmıştır.

Burun Akıntısı İçin Sıcak Duş

Sinüslerde ve göz pınarlarında rahatlama olduğundan duş anında ani bir mukus boşalması olacaktır. Bu durumda akıntı bir gün boyunca sizi rahatsız etmeyecektir. Böylece gün boyu rahat bir nefes alarak kendinizi iyi hissedersiniz. Sıcak duş akşam saatlerinde alındığında burun akıntısı olmadan rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Burun Akıntısı İçin Nane Mentol İçerikli Kremler

Bunların başında viks isimli krem gelir. Nezleden dolayı burun akıntısı oluştuğunda genizde burun üst girişinde şişlik oluşur. Kimi zaman girişlerin kapalı olması nedeni ile genizden akıntı yutak ve mideye iner. Bu durumda mide bulantısı ve halsizlik baş gösterir. Burun üst girişinin açılabilmesi için bu kremin burun deliklerine sürülmesi gerekir. Böylece nane mentol kokusunun etkisi ile burun üst girişlerinin şişlikleri iner ve akıntı normal yoldan boşalır. Bir süre sonra akıntı kesilir.

Soğan ve Sarımsak

Vücut direncini artıran en iyi besinlerden olan bu besinler gün içinde iki defa tüketildiğinde nezle olan kişiler daha kolay burun akıntısını atlatmaktadır. Ayrıca çiğ olarak yenmesinden rahatsız olanlar pişirerek yiyebilirler.

Burun Akıntısı İçin Zencefil

Bu bitki tam anlamıyla şifa deposudur. Zencefilin yaprağı kaynatılıp çay yapılıp içildiğinde içeriğinde bulunan antioksidanlar hemen harekete geçerek kanda bulunan iltihabın temizlenmesini sağlayıp vücudun iyileşmek için çabalarına destek olmaktadır.

Ekstra Öneriler

Nezle burun akıntısını hafifletmek için şu ekstra önerilere de dikkat edebilirsiniz:

Bol Sıvı Tüketimi

Bol miktarda su, bitki çayları ve çorba tüketmek vücudun nem dengesini korur ve mukusun daha kolay atılmasını sağlar.

Nemli Ortam

Bulunduğunuz ortamın nemli olmasına özen gösterin. Nemlendirici cihazlar kullanarak veya odanıza bir kap su koyarak ortamın nemini artırabilirsiniz.

Dinlenme

Yeterli miktarda uyku ve dinlenme, vücudun kendini toparlaması için gereklidir. Bağışıklık sistemi dinlenme sırasında güçlenir.

El Hijyeni

Ellerinizi sık sık yıkayarak virüslerin yayılmasını önleyebilirsiniz. Özellikle burun ve gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi temiz tutmaya özen gösterin.

Bu önerilerle nezle burun akıntısını daha kolay atlatabilir ve sağlığınıza daha hızlı kavuşabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Nezlesi Belirtileri

Göz Nezlesi Belirtileri

Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Saman Nezlesi Nedir?

Saman Nezlesi Nedir?

Popüler İçerikler

Nezleye İyi Gelen Şeyler?

Nezleye İyi Gelen Şeyler?

Göz Nezlesi Tedavisi

Göz Nezlesi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

4 Aylık Bebek Nezle Olursa Belirtileri ve Tedavisi

4 Aylık Bebek Nezle Olursa Belirtileri ve Tedavisi

Nezle Nasıl Geçer?

Nezle Nasıl Geçer?

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Nezle Bitkisel Tedavi

Alerjik Nezle Bitkisel Tedavi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Nezle Nedir?

Nezle Nedir?

Bebeklerde Nezle Belirtileri

Bebeklerde Nezle Belirtileri

Bebeklerde Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Alerjik Nezle Belirtileri ve Tedavisi