Çocuklarda Nezle Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Çocuklarda Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Nezle

Çocuklarda nezle, soğuk algınlığı ya da üşütme olarak da bilinen viral bir enfeksiyondur. Genellikle mevsim değişikliklerinde, özellikle kış aylarında, virüslerin neden olduğu bu rahatsızlık, çocuğun bağışıklık sistemini etkileyebilir. Anne ve babalar, çocuklarını sıkı giydirerek nezleden korumaya çalışsalar da, nezle ile üşütme arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Nezle, viral kökenli olduğundan, soğuk havalar sadece dolaylı bir etkiye sahiptir.

Çocukların nezleden korunması için, soğuk algınlığı bulunan kişilerden uzak tutulmaları gerekmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocukları koruyabilmek için, odanın düzenli olarak havalandırılması, kalabalık ortamlardan kaçınılması ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi önemlidir. Daha büyük yaştaki çocuklarda hafif belirtilerle geçebilecek olan nezle, küçük yaştaki çocukları daha fazla etkileyebilir. Hapşırma ve öksürük gibi etkenlerle yayılabilen damlacıklar sayesinde bulaşan nezle, çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Viral bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotikler nezle tedavisinde etkisizdir. Bu nedenle uygulanacak tedavi, rahatsızlığın belirtilerinin şiddetini azaltmaya yönelik önlemler içermelidir.

Nezlenin Belirtileri ve Tedbirler

Çocuklarda özellikle ayakların ıslak kalması gibi etkenler, vücut direncini düşüreceğinden enfeksiyon nedeni olabilir. Nezle çocuklarda daha ağır etkilere neden olabilir. Bu nedenle büyükler tarafından korunmaları gerekir. Özellikle beslenmede sorun yaşayanların, nefes alıp vermekte zorlananların mutlaka doktora götürülmesi tavsiye edilir.

Nezle, rhinovirüs türünden bir virüsün burun mukozasına girmesiyle etkili olmaya başlar. Çocuklarda burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, halsizlik ve hafif ateş gibi belirtiler görülür. Eğer zamanında önlem alınmazsa, daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Nezle Kulak İltihabına Dönüşebilir

Çocuklarda nezle iyi tedavi edilmezse, gereken önlemler alınmazsa, orta kulak iltihabına, bronşit ya da sinüzit gelişebilir. Bu nedenle çocuklarda nezle olduğu zaman burun açıcı sprey ya da damla kullanımı, gerektiğinde ağrı kesici ilaçların alınmasına dikkat edilmelidir. Özellikle burun tıkanıklığı olduğunda, çocuklar beslenmeyi reddedeceğinden, vücutları daha dirençsiz kalabilir.

Burun tıkanıklığı için fizyolojik serum veya steril tuzlu su damlatılabilir. İlaç kullanımında mutlaka doktora danışılması gerekir. Kış aylarında ortamın kurumaması ve çocukların boğaz tahrişinin önlenmesi amacıyla ortamda buhar makinesi kullanılmalı ya da kalorifere ıslak bez konulmalıdır. Ortamın nemlendirilmesi, çocukların boğazlarını rahatlatacaktır.

Çocuklarda Nezle Sırasında Ağız Kuruması Olursa, Doktora Götürülmelidir

Çocuklarda nezlenin belirli sürede iyileşme belirtisi göstermemesi, halsizliğin giderek artması, ağzın kuruması gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yaşça büyük olan çocuklarda genellikle ateş görülebilir. Nezlenin başlangıcında ateş düşmeye başlar, daha çok burun akıntısı gibi etkiler baskın olur. Bazı durumlarda virüslerin etkisiyle zayıflayan vücutta ikincil enfeksiyonlar oluşabilir.

Nezlenin süresi uzarsa, sulu burun akıntısı sarı yeşil renkte olur, öksürükle birlikte iştahsızlık görülebilir. Bu durumda orta kulak enfeksiyonu, zatürre, bronşit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların tedavisinde antibiyotik kullanılması gerekebilir. Çocuklarda ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi belirtiler olduğunda, bunun nezle ya da grip olup olmadığı tam olarak anlaşılamayabilir. Bu nedenle doktora başvurularak gereken tanının konulması ve tedavinin yapılması gereklidir.

Ekstra Bilgiler

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için:

  • Dengeli ve sağlıklı beslenme
  • Düzenli uyku
  • Yeterli sıvı alımı
  • Hijyen kurallarına uyum

Çocuklar, bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için nezle gibi hastalıklara daha yatkındır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının sağlığını koruma konusunda bilinçli ve dikkatli olmaları büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Saman Nezlesi Tedavisi

Saman Nezlesi Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nezle Nedir?

Nezle Nedir?

6 Aylık Bebek Nezle Olursa

6 Aylık Bebek Nezle Olursa

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Saman Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Nezlesi Nasıl Olur?

Göz Nezlesi Nasıl Olur?

Güncel

Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

5 Aylık Bebek Nezle Olursa

5 Aylık Bebek Nezle Olursa